Szanuj: czas, naturę, siebie, innych.

by - 07 sierpnia

Dzisiaj temat dość złożony, bo o szacunku słów kilka popełnię. Wkurzam się na pospolity brak szacunku do CZEGOKOLWIEK. Język polski również tutaj nie pomaga, gdyż z definicji szacunek - stosunek do kogoś, nacechowany poważaniem oraz liczeniem się z jego opinią czyli że co? Że tylko wybrani na niego zasługują??!?!?!Aktualnie widzę, że nie szanujemy:

 • SIEBIE
 • INNYCH
 • PRZYRODY
 • CZASU
Odnoszę wrażenie, że w dzisiejszych czasach coraz trudniej spotkać się z szacunkiem. Każdy żyje swoim życiem i ma totalnie w dupie resztę świata. A przynajmniej tę część która go niedotyczy. I spokojnie, nie chcę namawiać do kochania całego świata, ale czasem naprawdę warto się rozglądnąć dookoła i zobaczyć coś więcej niż czubek własnego nosa - choć i ten jest super ważny. 

SZANUJ SIEBIE


"Źródłem dyscypliny jest szacunek do samego siebie; 
jeżeli potrafimy sobie czegoś odmówić, 
wzrasta w nas poczucie własnej godności" - Abraham Joshua 


Taki o to cytat zamieściłam wczoraj na swoim Fejsbuku. Chyba nie zrobił on na nikim wrażenia bo nie wywiązała się pod nim żadna dyskuja. Mnie natomiast cholernie dotknął bo jestem osobą która wyznacza sobie cele i stara się do nich dążyć. No właśnie, stara się. Stworzyłam tego bloga aby poniekąd mieć większą motywację i przez chwilę to działało. Jednak dotarło do mnie, że to wszystko musi szczerze wychodzić ze mnie sameJ, że robię to przede wszystkim dla siebie i jeśli świadomie coś zawalam to okazuję sobie brak szacunku. Chcę pokreślić słowo "ŚWIADOMIE" bo nie chodzi mi tu o sytuacje losowe, tylko o zwyczajne zaniedbanie. Tak mnie to mocno dotknęło, że postanowiłam szanować siebie bardziej. Powiem Wam, że te słowa nie mogą wyjść mi z głowy. 

SZANUJ INNYCH 

Lubić kogoś a szanować to dwie różne sprawy. Nie muszę Cię lubić aby okazywać Ci szacunek. Nie muszę się z kimś zgadzać aby go szanować. Tak po prostu, po ludzku okazujmy sobie szacunek.  Starszym ludziom, sąsiadom czy dalszej rodzinie. I nie mam tu na myśli "tkwienia w tych toksycznych relacjach" o których tyle się mówi i udawania, że wszystko gra i trąbi! Jeśli za kimś nie przepadam, to unikam kontaktu ale jeśli spotkamy się w jednym pokoju to nie będę go traktować jak powietrze, ani też nie opowiem rozentuzjazmowana co tam u mnie ciekawego się działo. Równowaga. Uważam, że świat byłby piękniejszy gdyby ludzie bardziej się szanowali. I spieszę z deklaracją - ideałem w tym temacie nie jestem, ale zaczęłam wprowadzać zmiany i czuję się z tym o niebo lepiej.

SZANUJ PRZYRODĘ

To boli mnie okropnie. Nie mamy żadnego posznowania dla przyrody, zwierząt, zasobów naturalnych. Uważamy, że wszystko nam się należy. Jak płacisz podatki to możesz sobie rzucać śmieci gdzie popadnie bo przecież ktoś przyjedzie i to posprząta. Jeśli woda jest czynszu to lejesz jej ile wlezie i masz w dupie to, że jesteś ogromnym farciarzem mając w ogóle dostęp do bieżącej wody. Nie segregujemy śmieci, nie robimy nic w kierunku polepszenia naszej sytuacji. A globalne ocieplenie nie śpi tylko to się dzieje naprawdę. Ludzie nie sterylizują /kastrują zwierząt a schroniska są przepełnione. Chodzą do cyrku i wspierają niewolnictwo zwierząt, płacąc za to i mając czyste sumienie, że "dzieci miały atrakcję".  Nie proszę abyś zamartwiał się jak Twoje pociechy kiedyś będą żyły, ale pomyśl teraz o tym co możesz zrobić inaczej, czego unikać na miarę swoich własnych możliwości. 

SZANUJ CZAS

Czas to najcenniejsze co mamy. Jedyna rzecz której nie można kupić, nie można go cofnąć ani przyspieszyć. Wielokrotnie dni uciekają nam przez palce zmarnowane na byle czym a następnie okazuje się, że nigdy nie mamy czasu na to czy na tamto. Taki paradoksik. Wiadomo, każdemu nalezy się czas na  "nicnierobienie" ale nie dziwmy się potem, że inni są daaaaaleko, daleeeeko przed nami a my? Nadal w strefie marzeń. Jeśli potrafimy korzystać z magicznych mocy szanowania jesteśmy wstanie wiele osiągnąć. To wszystko prowadzi nas harmonijną drogą w której wszystko się zgadza, w której nie ma negatywnych myśli, emocji. Czujemy spokój który daje nam poczucie bezpieczeństwa i motywuje nas do działania. Wszystko to przekłada się później na nasze związki, relacje z rodziną, relacje w pracy. Wszystko jest ze sobą połączone. I ja w to mocno wierzę.  

Zawsze czuję, że wygrałam kiedy zrobiłam coś dobrego, nawet jeśli kosztowało mnie to jakiś wysiłek. Szacunek to coś dobrego, pozytywnego a nie zapominajmy, że dobr wraca ze zdwojoną siłą!

Kto jest ze mną?! ;-) You May Also Like

4 komentarze

 1. Czytam to drugi raz i... bardzo madre sa te Twoje teksty. Może i jesteś troche "zahukana" (w swoim mniemaniu), ale na pewno masz poukladane w glowie (ot taki wniosek z kilku Twoich blog-tekstow). W moim życiu zdarzylo mi się popelnic kilka poważnych błędów ale trzeba ponosic tego konsekwencje mimo wszystkiego co dookola. Takie teksty motywuja do bycia..., hmm... bycia dumnym człowiekiem z takich ludzi jak Ty. Mam nadzieje ze nie jest to tylko zwykly tekst dla poklasku. Wierze w ludzi..., w Ciebie tez. Wytrwałości!
  #Nh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś tam mi się poukładało w tej głowie nas przestrzeni kilku ostatnich lat. Każdy z nas popełnia błędy ale tak jak piszesz, trzeba ponieść tego konsekwencje. Najbardziej chciałabym być jak Ania z Zielonego Wzgórza która nigdy nie popełnia tych samych błędów.

   Dziękuję i mam nadzieję,że nie zawiodę. Wszystkie moje wpisy pisane są od serca po to aby inspirować a nie szukać poklasku.

   Pozdrawiam:)

   Usuń